Zamówienia realizujemy na bieżąco

Historia pościeli 0
Historia pościeli

Podróż przez historię i różnorodność materiałów

Pościel stanowi nie tylko praktyczny element każdej sypialni, ale również odgrywa rolę dekoracyjną, wprowadzając do pomieszczenia gamę kolorów i wzorów. Obejmuje nie tylko funkcję ochrony przed chłodem i czynnikami zewnętrznymi, ale także zapewnia komfort snu oraz stan odprężenia, przy zachowaniu wysokich standardów higieny. W niniejszym artykule przeniesiemy się w podróż przez historię pościeli oraz zgłębimy różnorodność materiałów, z których dziś jest ona wykonana.

Historia pościeli

Początki historii pościeli sięgają czasów starożytnych, gdy ludzie korzystali z naturalnych surowców, takich jak skóry dzikich zwierząt, by stworzyć sobie miejsce do spania. Wraz z rozwojem cywilizacji, zrodziła się potrzeba bardziej higienicznych rozwiązań. W starożytnym Egipcie powstały pierwsze łóżka z podpórką, a używanie sienników zastąpiło spanie na twardym podłożu.

W XVI wieku, w czasach epidemii tyfusu, belgijski lekarz Mariez Goretebe wprowadził środki mające na celu zwiększenie higieny, zalecając dezynfekcję i stosowanie materiałowych okryć dla pościeli. W Polsce tradycję pościeli z tkanin wprowadził podróżnik Vasco Da Gama, obdarowując nią Króla Augusta i jego żonę z okazji zaślubin.

Ewolucja wygody i luksusu

Stopniowo ewoluował poziom wygody, luksusu i prestiżu związany z pościelą. Sienniki, wypełnione początkowo sianem, słomą, a później piórami, wełną i pierzem, stanowiły pierwowzór obecnych materacy. Proces pozyskiwania pierza, często towarzyszący spotkaniom towarzyskim, stał się tradycją.

Wraz z rozwojem społeczeństwa pojawiały się podwyższone łóżka, chroniące przed insektami i zwierzętami. Baldachimy, osłaniające od światła i zatrzymujące ciepło, otaczały królewskie łóżka. XVIII-wieczne kołdry pokryte adamaszkiem i bawełną wprowadziły element luksusu do sypialni.

Mariez Goretebe – rewolucja w walce z chorobami

W XVI wieku, epidemia tyfusu i chorób przenoszonych brudnymi rękami skłoniła Marieza Goretebe do rewolucyjnych działań. Jego zalecenia dotyczące stosowania materiałowych okryć dla pościeli oraz ich dezynfekcji miały na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób. Skupił szczególną uwagę na pościeli hotelowej jako potencjalnym źródle infekcji.

Materiały na pościel

Historia pościeli to także poszukiwanie optymalnych materiałów. Dzisiaj mamy do wyboru różnorodność tkanin, z których wykonana jest pościel, każda z nich oferująca unikalne cechy.

  • Pościel bawełniana: Znana od starożytności, dzisiaj występuje w różnych rodzajach, takich jak flanelowa, satynowa, atłasowa czy z adamaszku bawełnianego.

  • Pościel jedwabna: Luksusowy materiał o właściwościach wentylacyjnych, idealny dla alergików.

  • Pościel wełniana: Skuteczna termoizolacja, szczególnie polecana zimą.

  • Pościel lniana: Doskonała wentylacja, antyalergiczna, idealna na letnie noce.

  • Pościel bambusowa: Popularna ze względu na bakteriobójcze właściwości i zdolność odprowadzania wilgoci.

  • Pościel syntetyczna: Najtańsza opcja, choć mniej przyjazna dla skóry.

Ciekawostki o pościeli

Odkrywamy także ciekawostki związane z pościelą. Lud Saami nadal korzysta z tradycyjnych skór renifera, a ludwik XIV słynął z zamiłowania do snu, spędzając w łóżku nawet całe dni i noce, wydając z niego wyroki na swoich poddanych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl