Zamówienia realizujemy na bieżąco

Jaką kołdrę wybrać, aby się dobrze wyspać ? 0
18.jpg

Nie sposób wyobrazić sobie komfortowy sen bez okrycia jakim jest kołdra. Odpowiednio dobrana kołdra zapewni nam zdrowy i spokojny sen. To ona w dużej mierze odpowiada za jakość naszego snu. Decydując się na zakup kołdry powinniśmy wziąć pod uwagę to jakie zadanie ma spełniać, kluczową kwestią będzie poziom ciepła a jednocześnie dobra jej przepuszczalność.

Aby wybrać odpowiednią kołdrę dla naszych potrzeb, zwracamy szczególną uwagę na:

  • Rodzaj wypełnienia
  • Klasę ciepła
  • Poszycie kołdry

1. Rodzaj wypełnienia 

Wypełnienie kołdry przekłada się na jej właściwości cieplne, dlatego powinien to być najważniejszy aspekt determinujący zakup kołdry. Wyróżnia się następujące rodzaje wypełnień:

wypełnienie z puchu – jest to naturalny rodzaj wypełnienia. Kołdry puchowe charakteryzują się lekkością, bardzo dobrą izolacją, jednocześnie dobrze odprowadzają wilgoć. O jakości świadczy przede wszystkim rodzaj i jakość użytego puchu. Obecnie kołdry puchowe uchodzą za towar najlepszej jakości.

wypełnienie z pierza - jest to naturalny rodzaj wypełnienia, ten rodzaj wypełnienia tworzy puch i ptasie pióra. Kołdry z pierza są nie tylko cięższe ale i posiadają nieco gorsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z kołdrą puchową, jednak zakup takiej kołdry nie będzie aż tak dużym obciążeniem dla portfela.

wypełnienie wełniane - jest to naturalny rodzaj wypełnienia. Kołdry te wykonane są najczęściej z wełny owczej, dzięki czemu dobrze utrzymują ciepło i przepuszczają powietrze. Tego typu wypełnienie jest szczególnie polecane osobom z dolegliwościami reumatycznymi.

wypełnienie z włókna bambusowego - jest to naturalny rodzaj wypełnienia, w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na popularności. Kołdry bambusowe charakteryzują się gładkością, sprężystością, a także trwałością. Świetnie regulują temperaturę, są antyalergiczne. Idealny wybór na kołdrę całoroczną.

wypełnienie z włókna poliestrowego - jest to syntetyczny rodzaj wypełnienia, stosowany najczęściej w kołdrach typowo letnich. Charakteryzują się tym że są lekkie, przepuszczalne i elastyczne.

 wypełnienie z włókna silikonowego - jest to syntetyczny rodzaj wypełnienia, to lepsza i bardziej luksusowa odmiana włókna poliestrowego. Kołdry silikonowe niewiele ważą i są odporne na odkształcenia. Posiadają całkiem dobre właściwości termoizolacyjne. Silikon zapewnia naturalną ochronę przed kurzem i bakteriami, dlatego często polecane są dla alergików.

2. Klasa ciepła

Kolejne bardzo ważnym kryterium, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę przy zakupie. Właściwości cieplne określa się za pomocą gramatury kołdry. Przyjmuje się kilka rodzajów skali, najpopularniejsze z nich to:

  • Skala TOG – rozpoczyna się od wartości 3 TOG dla kołder ultralekkich, a kończy na wartości 16,5 TOG dla kołder bardzo ciepłych. Ta skala najczęściej stosowana jest w Wielkiej Brytanii i Europie Zachodniej.
  • Sezonowa skala ciepła - jest to najbardziej popularny sposób na określenie klasy ciepła kołdry stosowany w Polsce. Opisuje przeznaczenie kołder dla poszczególnych pór roku: 

3. Poszycie kołdry

Następnym czynnikiem równie istotnym jest rodzaj poszycia kołdry, najpopularniejsze z nich to:

poszycie bawełniane – naturalny materiał, doskonale absorbują wilgoć, zapewniają odpowiednią przepuszczalność.

poszycie bawełniano-poliestrowe  – takie połączenie ma na celu zwiększyć wytrzymałość materiału.

poszycie z mikrowłókien - najczęściej jest to mikrofibra lub mikrofaza. Daje uczucie miękkości, materiał jest przyjemny w dotyku, szybko schnie oraz cechuje się wytrzymałością.

poszycie satynowe - jest miłe w dotyku, przewiewne i antystatyczne, dlatego poleca się je osobom uczulonym na kurz i roztocza;

poszycie jedwabne - miękkie, delikatne, przyjemne dla skóry. Są jednak stosunkowo drogie.


Podsumowanie:

Na pytanie jaka kołdrę wybrać nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Ważne aby przede wszystkim kierować się swoimi preferencjami i potrzebami. Pamiętajmy aby kupować kołdry sprawdzonych producentów, tylko wtedy mamy gwarancje że produkt spełni nasze oczekiwania. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl